O hostinci
Hostinec a pivovar Richtár Jakub sa nachádza na Lazaretskej ulici v Bratislave, presťahovali sme sa z pôvodnej adresy na Moskovskej ulici.
V pondelok 13.12. 2010 v deň sviatku stríg – meniny mala Lucia, sme otvorili Hostinec Richtár Jakub na Moskovskej ulici 16 v Bratislave v Starom meste blízko Medickej záhrady. Podnik je „vlastným výčapom“ pre susediaci prvý Bratislavský Minipivovar Richtár Jakub (vznikol 1. júna 2009). Ten za svoju krátku históriu okrem pravidelne varených vlastných pív: 10tka výčapné ANNA, 12tka ležiak JAKUB a 13tka tmavý ležiak KATARÍNA, sa pre pivných fajnšmekrov uviedol s radou príležitostne varených pív 10tka tmavá výčapná, 12tka ležiak JAKUB PREMIUM, 13tka polotmavý ležiak PECIVÁL, špeciálne pivo zo španielskeho sladu 12tka ležiak Španiel (vypredal sa za necelé 3 týždne!), pivo s pridanou španielskou pšenicou 12tka ležiak ESCANDA, polotmavý ležiak 12tka GEJZA a prvým v Bratislave vareným pivom typu India Pale Ale – IPA LORD. Všetky varené pivá nájdete v našej aktuálnej ponuke pív na výčape.
V novembri 2022 sme sa presťahovli do nových priestov na Lazaretskej, kde zároveň môžete vidieť aj galériu obrazov adademického maliara Mariána Prešnajdera a vychutnať si aj naďalej ponuku rôznych pív z malých
pivovarov.
O Pivovare Richtár Jakub
Minipivovar „Richtár Jakub“ dostal názov podľa významného rodu bratislavských richtárov. Rod Jakubovcov bol na konci 13. storočia a v prvej polovici 14. storočia významným rodom bratislavských richtárov. Jakub I. bol prvým zvoleným richtárom, po udelení veľkého mestského privilégia Bratislave v roku 1291 posledným kráľom z rodu arpádovcov Ondrejom III. Rod Jakubovcov vládol v Bratislave bezmála 100 rokov, len Jakub II. bol richtárom spolu 46 rokov a to v tej dobe volili mešťania richtára každý rok vždy na sv. Juraja 24. apríla vo Františkánskom kostole.
Počas obdobia, keď boli Jakubovci richtármi v meste prekvitali remeslá, obchod i vinohradníctvo. Jakub II. si nechal postaviť nový dom so štvorpodlažnou vežou s dreveným ochozom, ktorý sa neskôr stal základom dnešnej starej radnice, dom aj veža postupom rokov zmenili svoj pôvodný gotický vzhľad.
Ku komplexu domov starej radnice boli v neskorších časoch pripájané susediace domy podľa toho ako sa rozrastalo mesto bolo potrebné zväčšiť aj priestory samotnej radnice. Jakub II. dal vybudovať aj rodinnú hrobku a kaplnku sv. Jána Evangelistu, ktorá sa nachádza vo Františkánskom kostole. V hrobke rodiny je vidieť umelecky stvárnený erb rodu Jakubovcov, ktorý sa stal základom aj našej značky.
Skoro v každom meštiackom dome sa v stredoveku varilo pivo a určite to nebolo inak ani v dome richtára Jakuba, aj keď veľký pivovar v meste nebol a pivo sa vozilo z okolitých miest najčastejšie z Olomouca alebo Prahy. V roku 1477 bol na dvore radnice zriadený výčap piva. Vtedy sa už aj pivo chladilo ľadom narúbaným v zime na Dunaji.